Prominent & Leading Manufacturer from Raipur, we offer hdpe sprinkler pipe, hdpe sprinkler pump connector nipple, hdpe sprinkler pipe manufacturer in bilaspur, sprinkler pipe adapters, hdpe sprinkler adapter foot bottom and hasti pipe sprinkler pipe.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Working Pressure | 2.5 kg/cm2 |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Plumbing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Size | 63 mm, 63 mm |
| Fitting Type | PCN |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 130 / Meter Get Latest Price
| Size/Diameter | 63mm (~ 2 Inch) |
| Material | HDPE |
| Working Pressure | 10 kg/cm2 |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Country of Origin | Made in India |
| Location | India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 310 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Sprinkler Type | Spray Heads |
| Fitting Type | ADAPTER |
| Size/ Diameter | 2 inch |
| Brand | PREMOLEX / ACC SUPREME |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Power Source | Sprinkler Pipe Adapters |
| Packaging Type | Sprinkler Pipe Adapters |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Sprinkler Type | Spray Heads |
| Fitting Type | ADAPTER |
| Size/ Diameter | 2.5 inch |
| Brand | PREMOLEX / ACC SUPREME |
| Usage/Application | Structure Pipe |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 75 mm |
| Fitting Type | ADAPTER |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Connection | Welded |
| Material | HDPE |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 63 mm |
| Fitting Type | ADAPTER |
| Size/ Diameter | 63mm |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Connection | Welded |
| Material | HDPE |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | HDPE |
| Pipe Diameter | 75 mm |
| Pressure Rating | 2.5 kg/cm² |
| Pipe Length | 6 m |
| End Connection | Quick Coupler |
| Color | Black |
| ISI Marked | Yes |
Minimum order quantity: 30 Piece
Hasti Pipe is a high-quality HDPE sprinkler pipe used in agriculture irrigation systems for efficient and uniform water distribution. It is specially designed for use with impact sprinklers and mini sprinklers and is suitable for farms, gardens, and agricultural fields.
Manufactured using premium-grade HDPE material, the Hasti Pipe offers excellent strength, durability, and resistance to corrosion, chemicals, and weather conditions. The pipe is lightweight, easy to install, and provides leak-proof performance with long service life. Its smooth inner surface ensures continuous water flow with minimum pressure loss, making it a reliable and cost-effective solution for sprinkler irrigation systems.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 63 mm |
| Material | HDPE |
| Fitting Type | PCN |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | PCN |
| Diameter | 75 mm |
| Material | HDPE |
| Brand | Prem |
| Usage/Application | Hdpe Sprinkler Pump Connector Nipple |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 75 mm |
| Material | HDPE |
| Fitting Type | PCN |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1020 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Size | 1.5 inch |
| Pressure | 1.5 kg/cm2 |
| Usage/Application | Agriculture |
| Type | Farm Cultivator |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand,. | Premolex/Tulsi |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | HDPE |
| Diameter | 75 MM |
| Raw Material | HDPE |
| Brand | PREMOLEX / ACC SUPREME |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 75 mm |
| Material | RUBBER |
| Usage | SPRINKLER PIPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Location | India |
Minimum order quantity: 600 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 Inches |
| Diameter | 63 MM |
| Raw Material | HDPE |
| Brand | PREMOLEX / ACC SUPREME |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Tee |
| Material | HDPE |
| Size/ Diameter | 63mm |
| Brand | PREMOLEX / ACC SUPREME |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Tee |
| Material | HDPE |
| Diameter | 2 inch |
| Material Grade | PE80 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Size/ Diameter | 2.5 inch |
| Brand | PREMOLEX / ACC SUPREME |
| Sprinkler Type | Spray Heads |
| Fitting Type | Tee |
| Thickness | Hdpe Sprinkler Pipe Tee |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Tape Lock Provision | Hdpe Sprinkler Pipe Tee |
| Features | Hdpe Sprinkler Pipe Tee |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Size/ Diameter | 2.5 inch |
| Brand | PREMOLEX / ACC SUPREME |
| Sprinkler Type | Spray Heads |
| Fitting Type | BEND |
| Usage/Application | Structure Pipe |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Size/ Diameter | 2.5 inch |
| Brand | PREMOLEX / ACC SUPREME |
| Sprinkler Type | Spray Heads |
| Fitting Type | Tee |
| Usage/Application | Structure Pipe |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | BEND |
| Size/ Diameter | 2 inch |
| Brand | PREMOLEX / ACC SUPREME |
| Sprinkler Type | Spray Heads |
| Usage/Application | Structure Pipe |
Minimum order quantity: 20 Piece
Mr.Arvind Chandrakar (Proprietor)
Prem Industries
Factory - Plot No 221 Road No 17 Sector C Urla Industrial Area, Urla
Raipur - 492003, Chhattisgarh, India