Pioneers in the industry, we offer dwc hdpe pipe 63 mm, double wall corrugated pipes, hdpe plb duct, sewage hdpe pipe, hdpe pipes for sewage and telecom duct pipe from India.
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Inner Diameter | 63 mm |
| Diameter | 63mm(2 1/2 inch) |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Pipe Length | 6 m |
| Ring Stiffness | SN 4 / SN 8 |
| Wall Type | Double Wall |
| Outer Diameter | 63 mm |
| Application | Electrical ducting & drainage |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black Inner Orange |
| Perforation | Full Perforated |
| Standard | Company Standard |
Minimum order quantity: 100 Meter
HDPE DWC Pipe 63 mm is a double wall corrugated pipe manufactured using high-density polyethylene material. The pipe features a corrugated outer wall that provides strength and load-bearing capacity, along with a smooth inner wall that allows efficient flow and easy cable insertion.This Pipe also called as Conduit Pipe
This pipe is commonly used for underground drainage and electrical ducting applications. It is lightweight, durable, and suitable for long-term underground installation. The pipe is designed with a ring fit / push fit joint type for easy and secure connections.
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Material | PVC |
| Size/Diameter | 3 inches |
| Brand | Ashirvad |
| Length of Pipe | 3 m |
| Size/ Diameter | 50mm to 160mm |
| Pressure Rating/ PN Class | PN 6 |
₹ 48 / Meter Get Latest Price
| Size | 50 mm |
| Size/Diameter | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Premolex/Tulsi |
| Type | PLB Duct |
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Size | 160 mm |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Length of Pipe | 3 m |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
₹ 410 / Meter Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex |
| Material. | HDPE |
| Size. | As per the Standard |
₹ 210 / Meter Get Latest Price
| Length of Pipe | 6m |
| Size/Diameter | 150 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | TLM Duct Pipe |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
Mr.Arvind Chandrakar (Proprietor)
Prem Industries
Factory - Plot No 221 Road No 17 Sector C Urla Industrial Area, Urla
Raipur - 492003, Chhattisgarh, India