Manufacturer of a wide range of products which include swr pipe and fittings, tulsi swr pipe, finolex swr pipe, raksha swr pipes, prince swr pipe and swr deluxe 75mm.
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Application | Drainage, Rainwater, Soil Line, Waste Line |
| Connection Type | Push Fit |
| Length of Pipe | 6 m |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Color | Grey |
| Standard | IS 13592 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
| Material | PVC , UPVC , CPVC |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 852 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Brand | TULSI |
| Material | PVC |
| Length of Pipe | 3 m |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Pipe Type | Type A |
| Size/Diameter | 3 inches |
| Length of Pipe | 6 m |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 6 inches |
| Material | PVC |
| Length of Pipe | 3 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Pipe Type | Type B |
| Size/Diameter | 3 inches |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
₹ 433 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Diameter | 3 Inch |
| Size/ Diameter | 3 inch |
| Brand | TULSI |
| Connection Type | Male |
| Usage/ Application | Hydraulic Pipe |
| Technics | Casting, Forged |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Brand | Supreme |
| Material | PVC |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
| sizes | As per the standard |
₹ 330 / Piece Get Latest Price
| Pipe Type | Type A |
| Color | GREY |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Brand | TULSI |
| Material | PVC |
| Length of Pipe | 3 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 578 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 Inch |
| Material | PVC |
| Fitting Type | Tee |
| Size/ Diameter | 3 inch |
| Usage/ Application | Drainage |
| Connection Type | Male |
| Brand | WATERFLO |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Length of Pipe | 6 m |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
₹ 490 / Piece Get Latest Price
| Pipe Type | Type A |
| Color | GREY |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Brand | TULSI |
| Material | PVC |
| Length of Pipe | 3 m |
Mr.Arvind Chandrakar (Proprietor)
Prem Industries
Factory - Plot No 221 Road No 17 Sector C Urla Industrial Area, Urla
Raipur - 492003, Chhattisgarh, India