Leading Manufacturer of pvc borewell pipes 5 inch, agricultural pvc pipe, premolex borewell pipes, 90mm pn 6 pe100premolex agricultural pipes, 75mm pn6 pe100 agricultural pipes and agricultural pipes from Raipur.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Pipe Size | 140 mm |
| Pipe Type | Casing Pipe |
| Pressure Rating | PN 8 |
| Length of Pipe | 6 m |
| Pipe Length | 6 m |
| Material Grade | PVC |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Usage/Application | Borewell |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
Minimum order quantity: 30 Piece
We are offering a high-quality 5 Inch PVC Borewell Pipe, widely used for borewell and groundwater extraction applications. Manufactured using premium-grade PVC material, this pipe ensures excellent strength, durability and long service life. It is designed to withstand underground conditions and provides reliable performance under continuous water flow. Casing Pipe , Borewell Pipes
The pipe features a smooth inner surface that helps maintain efficient water flow with minimal friction loss. Owing to its corrosion resistance, lightweight construction and easy installation, this PVC borewell pipe is highly suitable for agricultural, residential and commercial borewell systems.
₹ 1460 / Piece Get Latest Price
| Brand | Premolex |
| Length of Pipe | 6m |
| Material | PVC |
| Size | 4 inch |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3100 / Piece Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Usage/Application | Borewell |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Premolex/Tulsi |
₹ 190 / Meter Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Length of Pipe | 6m |
| Size | 3 inch |
| Working Pressure | 6 Kg/sqcm |
| Brand | Premolex |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 103 / Meter Get Latest Price
| Brand | TULSI |
| Length of Pipe | 6m |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Brand | TULSI |
| Length of Pipe | 6m |
| Material | PVC |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 410 / Meter Get Latest Price
| Brand | ACC Supreme / premolex |
| Length of Pipe | 100m |
| Pressure Rating | PN 6 |
| Material Grade | PE 100 |
| Usage/Application | Agricultural water supply |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Length of Pipe | 100 m |
| Material | Agricultural HDPE |
| Pressure Rating/PN Class | PN 6 |
| Size | 75 mm |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Brand | Premolex/Tulsi |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 63mm (~ 2 Inch) |
| Material | HDPE |
| Sprinkler Type | Irrigation System |
| Length of Pipe | 6m |
| Working Pressure | 3.2 kg/cm2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Length of Pipe | 6m |
| Sprinkler Type | Irrigation System |
| Working Pressure | 2.5 kg/cm2 |
| Material | HDPE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Country of Origin | Made in India |
Prem Industries offers ISI Marked , Farmers No 1 Choice , Premium Quality, Long lasting, Quick Coupled HDPE pipes and fittings, and accessories, for sprinkler irrigation system. This is used for spraying water through nozzles of the sprinkler irrigation pipe to get maximum efficiency. This system consists of irrigation pipes and fittings along with different accessories which are designed and developed by experts in the field to provide the High performance and best quality. Sprinkler Irrigation System can be used even in undulating fields with excellent results and is useful for all most all types of soils and crops. The sprinkler irrigation pipes, while helping in reducing the requirement of water for irrigation, effectively prevents soil erosion.
₹ 715 / Piece Get Latest Price
| Brand | TULSI |
| Length of Pipe | 6m |
| Material | PVC |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Brand | Supreme |
| Length of Pipe | 3 m |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
| Thickness | 2 mm |
| Material | PVC |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Usage/Application | Agricultural |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Meter Get Latest Price
| Pipe Diameter | 40 mm |
| Size/Diameter | 40 mm |
| Pipe Length | 100 m |
| Wall Thickness | 200 microns |
| Material | PolyEthelene |
| Length of Pipe | 100 m |
| Diameter | 40 mm |
| Length | 100 m |
| Operating Pressure | 1 bar |
| Hole Pattern | 3 Layer |
| Color | Black |
| Brand | Premolex/Tulsi |
| Usage | Vegetables, Orchards, Field Crops, Nursery |
| UV Stabilized | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Hole Spacing | Continuous pattern of holes approx. 5 cm Spacing |
| Spraying Width | 4-6 meters |
Minimum order quantity: 500 Meter
Rain Pipe is manufactured using high-quality virgin HDPE/PP material, ensuring excellent durability, flexibility, and long service life. These rain pipes are widely used for agricultural irrigation, rainwater discharge, and drainage applications, providing uniform water flow and efficient water distribution.
Designed for easy installation, the pipe offers good resistance to UV rays, moisture, and environmental stress, making it suitable for continuous outdoor use with low maintenance requirements.
SpecificationsType: Rain Pipe
Material: HDPE/PP
Size Options: 40 mm , 63 mm, 75 mm, 90 mm, 110 mm (custom sizes available)
Length: 100m roll (as per requirement)
Color: Black
Hole Type: Laser / Punch Holes
Hole Spacing: As per standard / requirement
Lightweight, flexible & easy to install
UV stabilized for outdoor use
Uniform water distribution
Strong, durable & flexible
UV & weather resistant
Easy handling and installation
Cost-effective irrigation solution
Long operational life
Agricultural irrigation (rain irrigation system)
Vegetable & crop farming
Nursery, greenhouse & horticulture irrigation
Rainwater discharge systems
Drainage & water outlet applications
Garden & landscape irrigation
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Diameter | 3 inch |
| Size/Diameter | 90MM |
| Elbow Bend Angle | 90 Degree |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Brand | TULSI |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 578 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material | PVC |
| Pipe Type | Type A |
| Brand | TULSI |
| Length of Pipe | 3 m |
| Color | GREY |
| Pipe Joint type | Ring fit/ Push fit |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Brand | Premolex/Tulsi |
| Length of Pipe | 6m |
| Material | PVC |
| Pipe Class | Casing Shallow (CS) |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 94 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Size/ Diameter | 75MM |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Brand | TULSI |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 231 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Size/ Diameter | 110MM |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Brand | TULSI |
| Country of Origin | Made in India |
Mr.Arvind Chandrakar (Proprietor)
Prem Industries
Factory - Plot No 221 Road No 17 Sector C Urla Industrial Area, Urla
Raipur - 492003, Chhattisgarh, India